„Šlovės laboratorijos“ dalyvių kalbose – nuo muzikos iki genomo tyrimų

2015-04-24

Vertinimo komisija: prof. Inga Čikotienė, Andrius Jovaiša, doc. Mikas Vengris. E. Kurausko nuotraukaSiekdami plačiąją visuomene supažindinti su sudėtingais moksliniais procesais, jaunieji mokslininkai vakar susirinko į tarptautinio mokslo komunikacijos konkurso „Šlovės laboratorija“ (angl. „FameLab“) atranką. Kavinėje „Coffee Inn“ dar studijuojantys universitetuose ar jau juos baigę ir įvairiose mokslo srityse dirbantys dalyviai žiūrovams ir vertinimo komisijai atskleidė sudėtingas savo sričių aktualijas.

Konkurso komisijai – mokslo populiarintojui, žurnalistui Andriui Jovaišai, VU docentui Mikui Vengriui ir VU profesorei Ingai Čikotienei – jaunieji mokslininkai aiškino medicininę muzikos naudą, kalbėjo apie DNR grandinės pokyčius, mitochondrijų įtaką ir svarbą ląstelėje, saulės energiją, kepenų fermentus, sintetinę biologiją, judesio analizę, liuminescenciją, biofizikos mokslo ypatumus bei genomo tyrimus.

Populiarinant mokslą, anot A. Jovaišos, arba mokslininkai aiškina perdėm sudėtingai, arba žurnalistai per daug viską supaprastina. „O tas viduriukas, kai tu perskaitai straipsnį, pamatai laidą ir sužinai kažką įdomaus, yra labai svarbus. Tai paskutinė mylia. Linkiu visiems į ją pataikyti“, – sakė komisijos narys.

Profesorė I. Čikotienė pabrėžė charizmos svarbą. „Tema, kuria jūs pasisakote, nebūtinai domina žiūrovus. Bet kažką išgirdę jie pajunta pranešimo esmę ir užsinori daugiau informacijos“, – vieną pagrindinių vertinimo kriterijų įvardijo profesorė.

„Mokslas natūraliai žmones jaudina mažiau nei, tarkim, dalykai, susiję su santykiais ir gyvenimu. Taip yra todėl, kad jis paprastai turi vieną tiesą, kurią mes stengiamės suprasti. Newtonas išmoko apskaičiuoti Merkurijaus trajektoriją aplink Saulę ir tai galioja iki šiandien. Tai tikrai gali atrodyti nuobodu. Jūsų uždavinys – į viską pažvelgti vaiko akimis, susidūrus su mokslu, nustebti ir tą nuostabą perduoti kitiems“, – dalyviams patarė doc. M. Vengris.

Šiandien „Šlovės laboratorijos“ atranka vyksta Kaune.

Konkurso finalas vyks gegužės 23 d. Vilniaus universiteto bibliotekos Mokslinės komunikacijos ir informacijos centre (MKIC), Saulėtekio al. 5, Vilniuje.

VIDEO

Kontaktai

FameLab konkurso vadovė
Danguolė Kiznienė
danguole.kizniene@britishcouncil.lt
+370 682 11255

FameLab konkurso organizatoriai
Vilniaus universiteto
Informacijos ir ryšių su visuomene
skyrius
famelab2015@cr.vu.lt
+370 5 268 7001